Projekt: „Dokąd zmierza Rodzina? – Panel dyskusyjny na temat zmian modelu rodziny”

Kolejnym projektem społecznym było zorganizowanie panelu dyskusyjnego dotyczącego kondycji polskiej współczesnej rodziny, jej głównych problemów, przeobrażeń oraz poszukiwanie w ramach dyskusji możliwości zmian tam gdzie są one niezbędne. Celem Panelu było także umożliwienie zaproszonym gościom, reprezentującym różne organizacje, instytucje z Torunia i okolic, a działającym w obszarze szeroko ujętej problematyki rodziny wymiany poglądów, doświadczenia z ich obszarów zawodowych.

Projekt ten został również zrealizowany dzięki dotacji w ramach Konkursu Nr 9 – Realizacja zadań na rzecz wspierania rodziny w ramach kampanii Samorządu Województwa pn „Rodzina naszą wspólną sprawą” . Zadanie to miało nazwę: „Dokąd zmierza Rodzina? – Panel dyskusyjny na temat zmian modelu rodziny” . Panel odbył się w dniu 20.09.2007r. w auli Zespołu Szkół UMK „Gimnazjum i Liceum Akademickie” w Toruniu przy ul Szosa Chełmińska.  Dzięki podjętej współpracy z „Gimnazjum i Liceum Akademickim” reprezentowanym przez dyrektora Szkoły Pana Edwarda Maliszewskiego uzyskaliśmy nieodpłatne użyczenie Sali wraz z nagłośnieniem i dostępem do mediów, co umożliwiło przeprowadzenie czterogodzinnego panelu dyskusyjnego zgodnie z harmonogramem.

Do dyskusji wprowadziły zaproszonych gości wystąpienia prelegentów: Pana prof. Tomasza Szlendaka - socjologa UMK, Pana dr Zbigniewa Girzyńskiego - polityka, posła na Sejm RP, Pani Olgi Olszewskiej – lekarza psychiatry , terapeuty rodzinnego oraz specjalisty psychiatrii dzieci i młodzieży, pana prof. Ryszarda Wiśniewskiego –filozofa UMK oraz Pana mgr Todora Wyrbińskiego – nauczyciela przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie.

Dlaczego Toruńskie Stowarzyszenie Aktywności Społecznej podjęło się właśnie takiego zadania? Odpowiedź jest prosta z dwóch powodów: po pierwsze stowarzyszenie to tworzący je ludzie, a nasze Stowarzyszenie tworzą szczególni ludzie: pracownicy socjalni, kuratorzy, pedagodzy, nauczyciele. Wszyscy zawodowo związani jesteśmy z pracą na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży, dlatego nie jest nam obojętna kondycja polskiej rodziny. Po drugie wynika to wprost ze statutu Stowarzyszenia.

Często, szczególnie w mediach, słyszymy o kryzysie rodziny, o zagrożeniach, planując panel dyskusyjny chcieliśmy umożliwić przedstawicielom różnych środowisk spotkanie w jednym czasie i miejscu i dać pole do szerokiej dyskusji, wymiany poglądów i myśli. Chcieliśmy wspólnie zastanowić się nie tylko nad tym czy rodzina przeżywa kryzys, ale też nad tym co można zrobić aby było lepiej, czy powinno się ingerować w sferę życia rodzinnego, od jakich zmian należało by zacząć i kto to ma zrobić? Czy we współczesnym świecie możliwe jest w ogóle ingerowanie w tę sferę? Czy może nie jest tak, że bez względu na wszelkie wysiłki, kampanie społeczne itp., możliwość oddziaływania na tę sferę jest bardzo ograniczona – rodzina jeśli się zmienia to jest to zmiana jak gdyby odgórna, związana z komercją, ponowoczesnością, wszechogarniającą konsumpcyjnością, a zatem tymi zjawiskami które nie podlegają żadnym prostym wpływom.

Do udziału w debacie zaprosiliśmy ponad 50 osób reprezentujących środowisko naukowe, oświatę, pomoc społeczną, przedsiębiorców, samorząd, polityków, ale także młodzież szkolną, organizacje pozarządowe, kościół. Moderatorem panelu była Pani Karina Obara – doświadczony dziennikarz.