Pracownia NGO 2021 – działania szkoleniowo-doradcze na rzecz rozwoju potencjału organizacji pozarządowych w województwie kujawsko-pomorskim

Projekt realizowany na zlecenie  Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Witamy serdecznie!

Zapraszamy na spotkania edukacyjne dla NGO, grup nieformalnych – z województwa kujawsko-pomorskiego! Wychodząc naprzeciw zgłaszanym potrzebom w marcu 2021 organizujemy dla Was kolejne szkolenia/warsztaty/konsultacje.

Z uwagi na sytuację związaną z ponownym nasileniem w ostatnich dniach epidemii wirusa SARS-CoV-2 – szkolenia w marcu będą realizowane zdalnie, na aplikacji zoom. Ta forma pozwoli na zminimalizowanie zagrożenia przenoszenia wirusa.

Poniżej przedstawiamy terminy,  kto będzie prowadził zajęcia zdalne oraz o czym będzie, czyli krótko czego dotyczy dane szkolenie:

  • 18 marzec 2021r. w godzinach: 16:oo -19:oo
  • KSIEGOWOŚĆ NGO: Obowiązki organizacji pozarządowej prowadzącej księgi rachunkowe - zamknięcie roku.
  • Trenerka: Iwona Iwicka

OPIS: Obowiązki organizacji pozarządowej prowadzącej księgi rachunkowe -   zamknięcie roku:

  • Zamknięcie roku obrachunkowego, wstępne i ostateczne, kiedy i do kiedy, czyli terminy, zamykanie kont księgowych, na podstawie jakich dokumentów? Otwarcie nowego roku obrachunkowego - terminy
  • Wg ustawy o rachunkowości : Sprawozdanie finansowe i merytoryczne, kogo dotyczy obowiązek, z jakich kont księgowych korzystamy sporządzając Bilans, Rachunek Wyników, Informację dodatkową; obowiązkowa forma i terminy sporządzenia, kto i w jaki sposób musi podpisać sprawozdanie finansowe, a kto merytoryczne; zatwierdzenie sprawozdań przez organ statutowy i co dalej?
  • Wg ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: Deklaracje podatkowe CIT-8, CIT-8/0, CIT-D; z jakich kont księgowych korzystamy sporządzając deklaracje; obowiązkowa forma i terminy sporządzenia, kto i w jaki sposób może podpisać deklaracje.

 

  • 19 marzec 2021, w godzinach: 10:oo do 14:oo
  • PROJEKTY NGO: Projekty skierowane do seniorów jako grupy docelowej, ukierunkowane na rozwój aktywności społecznej. Jak dobrze przygotować projekt w dobie pandemii?
  • Trenerka: Hania Brzuszczak

OPIS:. Celem szkolenia jest podniesienie wiedzy i umiejętności uczestników szkolenia z zakresu pracy metodą projektu w organizacji pozarządowej działającej na rzecz osób starszych. Szkolenie prowadzone w oparciu o logikę projektu. Podczas spotkania będziemy zajmować się wybranymi zagadnieniami, które z powodu sytuacji pandemii mogą okazać się trudne. I tak, podczas szkolenia analizować będziemy następujące obszary ważne z perspektywy dobrego przygotowania projektu:

  • sposoby diagnozowania problemów społecznych dotyczących osób starszych, jak zbierać informacje w sytuacji pandemii, skąd czerpać wiedzę, aby zidentyfikować problem;

- rekrutacja osób starszych jako adresatów projektu: kanały przekazu informacji, sposoby dotarcia do grupy docelowej senioralnej – z uwzględnieniem analizy ryzyka w tym zakresie, i w związku z sytuacją pandemii;

  • formułowanie celu projektu;
  • formułowanie i szacowanie rezultatów projektu, sposoby pomiaru wskaźników;
  • planowanie działań projektowych, oraz tworzenia harmonogramu projektu – adekwatnie do potrzeb i możliwości osób starszych, oraz z uwzględnieniem analizy ryzyka i specyfiki wynikającej i w związku z sytuacją pandemii.

Konsultacje on-line w marcu:

-> 22.03.2021: w godzinach: 17-18 – poradnictwo dla ngo - projektowe

-> 30.03.2021: w godzinach: 17-19 – poradnictwo dla ngo - księgowe

*** Zaprezentowane powyżej  szkolenia/konsultacje poprowadzą:

Iwona Iwicka – księgowa, posiadająca świadectwo kwalifikacyjne Ministerstwa Finansów RP od 2002 roku; z trzecim sektorem współpracuje od 2001 roku; na co dzień prowadzi księgi rachunkowe dla 4 organizacji pozarządowych ;  ponadto trenerka TSAS  z zakresu księgowości i sprawozdawczości ngo

Hanna Brzuszczak – socjolożka, ze specjalnością polityka społeczna, autorka i realizatorka wielu projektów w ramach działalności statutowej ngo; z trzecim sektorem współpracuje od 2007 roku; na co dzień pasjonatka rękodzieła i komunikacji bez przemocy, z seniorami, w obszarze aktywności i integracji społecznej pracuje od ponad 8 lat.

***Szkolenia będą przeprowadzone zdalnie, w formie  warsztatów, podczas których  trenerki stworzą także przestrzeń do wspólnej rozmowy i wymiany doświadczeń.

Aby wziąć udział należy przesłać na adres tsas@tsas.torun.pl  wypełniony

Formularz zgłoszeniowy

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Każdy/a uczestnik/uczestniczka w dniu szkolenia – najpóźniej na 2 godziny przed każdym szkoleniem - otrzyma  na podany przez siebie w Karcie zgłoszeniowej adres mailowy link do danego szkolenia ( Zachęcamy aby sprawdzać poprawność podanego w Formularzu adresu mailowego, prosimy przeglądać SPAM).  Uczestnicy otrzymają od tsas@tsas.torun.pl link, oraz informację jak się zalogować.  Zapraszamy do spotkania  on-line ( poprzez aplikację zoom). Do udziału w szkoleniach, konsultacjach potrzebny jest : komputer/laptoptablet//smartfon - z głośnikiem , mikrofonem i kamerą. Ważne żeby uczestnicy spotkania mogli się z nami połączyć przez internet, słuchać, widzieć, mówić, pisać (aktywnie uczestniczyć w warsztatach).

 

***

Oprócz szkoleń, które sami proponujemy, także realizujemy warsztaty i szkolenia dla konkretnych np. lokalnych organizacji. Można np. zorganizować się/zebrać się w kilka organizacji i nas zaprosić do siebie. Jesteśmy otwarci na zgłaszanie przez organizacje swoich potrzeb edukacyjnych, szkoleniowych, konsultacyjnych: wystarczy się z nami skontaktować: 515 276 454, tsas@tsas.torun.pl  i to omówić.

Zależy nam na tym, żeby organizacje ( ngo-sy)  z kujawsko-pomorskiego współtworzyły z TSAS-em PRACOWNIĘ NGO 2021 - Chcemy działać dla Was i z Wami !

Kontakt do organizatora:

Toruńskie Stowarzyszenie Aktywności Społecznej - TSAS

mail: tsas@tsas.torun.pl

telefon: 515 276 454